Osteopatie koní je manuální terapie, při které se kůň vyšetřuje ze všech možných aspektů (kosti, svaly, vazy, fascie, viscerální systém, psychika). Cílem osteopatie je v první řadě správná diagnostika (hledání příčiny, ne následků) a ošetření pacienta.
Vyšetření je vhodné pro všechny koně. Zejména je důležité dodržovat prevenci! Bohužel si mě často volají majitelé například s tím, že se jejich kůň několik let neohýbá na jednu stranu. V takových případech trvá náprava dlouho nebo není možná v plném rozsahu. Proto je dobré, nechat si každý rok koně prohlédnout (u sportovních koní častěji) a domluvit se na terapeutickém plánu.
Nejprve mi majitel poskytne základní informace o svém koni (věk, prodělaná zranění a onemocnění, aktuální fyzický a psychický stav, využití koně, způsob tréninku).
Následuje prohlídka koně ve stání (posouzení stavby těla, končetin, stav kopyt atd.) a následně na lonži (pravidelnost chodu).
Po zhlédnutí koně v pohybu dochází k samotnému vyšetření. Během něj se zaměřuji prioritně na kosti, klouby a svaly. Po zjištění nálezu (blokády obratlů, kloubů, ztuhlost a bolestivost svalů) následuje ošetření a jemná manipulace.
To je samozřejmě zcela individuální. Pokud má kůň lehčí nebo střední nález, bývá omezen minimálně (většinou 2 dny), u velkých nálezů déle (4 - 7 dní). Majiteli je doporučena úprava tréninku v závislosti na závažnosti nálezu.